Zadzwoń 505 131 352

5 faktów o fotowoltaice, których nie wiedziałeś

9 czerwca 2016

Energetyka solarna na świecie przechodzi zmiany wywołane bezprecedensowym rozwojem branży. Poniżej przytaczamy pięć faktów, które mogą Was zaskoczyć na temat tego coraz popularniejszego źródła energii.

1. Energia słoneczna jest najbardziej dostępnym źródłem energii na ziemi - do powierzchni dociera około 89.000 terawatów w postaci promieniowania słonecznego. To ponad 7.000 razy więcej niż wynosi światowe zapotrzebowanie na energię.

2. Pierwsze krzemowe ogniwo słoneczne, prekursor wszystkich urządzeń zasilanych bateriami słonecznymi zostało wytworzone w laboratoriach Bell'a w 1954 roku. Na pierwszej stronie wydania z 26 kwietnia 1954 roku, New York Times ogłosił dokonanie wielkiego kroku, "początek nowej ery, docelowo prowadzącego do realizacji jednego z najbardziej wymarzonych pragnień ludzkości - poskromienia niemal nieograniczonej energii słonecznej".

3. Przemysł kosmiczny od samego początku interesował się technologią fotowoltaiczną. W latach 60-tych XX stulecia zaczął stosować fotowoltaikę w celu dostarczania prądu na pokładach statków kosmicznych. Vanguard 1 - pierwszy sztuczny satelita ziemi zasilany bateriami słonecznymi - pozostaje najstarszym wykonanym przez człowieka satelitą na orbicie.

4. Obecnie zapotrzebowanie na energię słoneczną na świecie wzrasta z roku na rok osiągając na koniec ubiegłego roku potencjał w wysokości 227 GW (w Polsce mamy 39 GW zainstalowanej całkowitej mocy elektrycznej).

5. Największa na świecie elektrownia solarna powstała na pustyni Mojave w Kalifornii w USA. Moc elektrowni wynosi 392 MW i zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną 140 tys. gospodarstw domowych.

 

Inne aktualności

Dotacje do fotowoltaiki w gminie Świecie

23.02.2020 – Gmina Świecie planuje pozyskać finansowanie na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Dofinansowaniu mają podlegać mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.

Wizyta portalu trojmiasto.pl w Baltic-Energy

11.02.2020 Przed kilkoma dniami mieliśmy przyjemność gościć u siebie przedstawicieli portalu trojmiasto.pl.

Dotacje do fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

31.01.2020 – NFOŚiGW uruchamia program Słoneczne Dachy zakładający przyznawanie spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym niskooprocentowanych pożyczek na instalacje fotowoltaiczne.

Dotacje do fotowoltaiki w 2020 roku – programy Mój Prąd oraz Czyste Powietrze

26.01.2020 – Mój Prąd i Czyste powietrze to programy wspierające domową fotowoltaikę, których jednak nie można łączyć. Ile wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki złożono dotychczas i ile pozostało jeszcze pieniędzy do rozdysponowanie