Zadzwoń 505 131 352

5 faktów o fotowoltaice, których nie wiedziałeś

9 czerwca 2016

Energetyka solarna na świecie przechodzi zmiany wywołane bezprecedensowym rozwojem branży. Poniżej przytaczamy pięć faktów, które mogą Was zaskoczyć na temat tego coraz popularniejszego źródła energii.

1. Energia słoneczna jest najbardziej dostępnym źródłem energii na ziemi - do powierzchni dociera około 89.000 terawatów w postaci promieniowania słonecznego. To ponad 7.000 razy więcej niż wynosi światowe zapotrzebowanie na energię.

2. Pierwsze krzemowe ogniwo słoneczne, prekursor wszystkich urządzeń zasilanych bateriami słonecznymi zostało wytworzone w laboratoriach Bell'a w 1954 roku. Na pierwszej stronie wydania z 26 kwietnia 1954 roku, New York Times ogłosił dokonanie wielkiego kroku, "początek nowej ery, docelowo prowadzącego do realizacji jednego z najbardziej wymarzonych pragnień ludzkości - poskromienia niemal nieograniczonej energii słonecznej".

3. Przemysł kosmiczny od samego początku interesował się technologią fotowoltaiczną. W latach 60-tych XX stulecia zaczął stosować fotowoltaikę w celu dostarczania prądu na pokładach statków kosmicznych. Vanguard 1 - pierwszy sztuczny satelita ziemi zasilany bateriami słonecznymi - pozostaje najstarszym wykonanym przez człowieka satelitą na orbicie.

4. Obecnie zapotrzebowanie na energię słoneczną na świecie wzrasta z roku na rok osiągając na koniec ubiegłego roku potencjał w wysokości 227 GW (w Polsce mamy 39 GW zainstalowanej całkowitej mocy elektrycznej).

5. Największa na świecie elektrownia solarna powstała na pustyni Mojave w Kalifornii w USA. Moc elektrowni wynosi 392 MW i zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną 140 tys. gospodarstw domowych.

 

Inne aktualności

Mój prąd – 5.000 zł dotacji do instalacji fotowoltaicznej

7.08.2019 – W ramach programu „Mój prąd” osoby fizyczne mają otrzymać dotacje w wysokości do 50% wartości instalacji fotowoltaicznej, nie więcej jednak niż 5.000 zł. Program obejmie instalacje o mocach od 2 do 10 kW.

Dotacje do fotowoltaiki i innych OZE w gminie Kamionka

26.06.2019 – Gmina Kamionka ogłasza nabór chętnych do programu „Czysta energia w gminie Kamionka”. Program ma na celu pozyskania dotacji do montażu instalacji odnawialnych źródeł energii.

Dotacje do fotowoltaiki w gminie Dębowa Kłoda

24.06.2019 – Gmina Dębowa Kłoda planuje pozyskać dofinansowanie do zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii: instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, oraz kotłów na biomasę.

Dotacje do instalacji fotowoltaicznych w gminie Wohyń

23.06.2019 – W Wohyniu, woj. lubelskie, odbędzie się spotkanie na temat możliwości pozyskania dotacji do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych.