Zadzwoń 505 131 352

Samolot na energię słoneczną przeleciał z USA do Europy

4 lipca 2016

Samolot zasilany energią słoneczną, Solar Impulse wylądował w Sewilli pokonując 70-godzinny odcinek przez Atlantyk podczas historycznej próby okrążenia kuli ziemskiej.

Lądowanie w Sewilli oznacza ukończenie piętnastego etapu podróży Solar Impulse'a.

Kierownictwo lotu planuje teraz trasę do Abu Dabi gdzie całe przedsięwzięcie miało swój początek w marcu 2015 roku.

Pierwotnie projekt miał miał zakończyć odcinek atlantycki w Paryżu aby uczcić pionierski lot Charlesa Lindbergha w 1927 roku.

Lindbergh w samolocie Spirit of St Louis, był pierwszym człowiekiem, który odbył w pojedynkę lot przez ocean bez międzylądowania.

Okazało się jednak, że nad Paryż nadciągała burzowa pogoda, zdecydowano się więc na Sewillę jako najbezpieczniejszą alternatywę.

Po wylądowaniu pilot, Bertrand Piccard powiedział do tłumu sympatyków:

"Ocean Atlantycki zawsze był symbolem przejścia ze Starego Świata do Nowego. Wielu próbowało go pokonać na łodziach, parowcach, w sterowcach, samolotach a nawet wiosłując czy kite-surfując. Teraz, po raz pierwszy jest to samolot zasilany energią słoneczną, z napędem elektrycznym ale bez paliwa i bez zanieczyszczeń."

Solar Impulse jest pokryty 17'000 ogniwami słonecznymi.

Ogniwa albo zasilają silniki elektryczne albo ładują baterie litowo-jonowe, które zasilają samolot podczas godzin nocnych.

Projekt nie ma być wzorcem dla branży lotniczej w przyszłości, ma natomiast zademonstrować możliwości jakie płyną z energii słonecznej.

Inne aktualności

Mój prąd – 5.000 zł dotacji do instalacji fotowoltaicznej

7.08.2019 – W ramach programu „Mój prąd” osoby fizyczne mają otrzymać dotacje w wysokości do 50% wartości instalacji fotowoltaicznej, nie więcej jednak niż 5.000 zł. Program obejmie instalacje o mocach od 2 do 10 kW.

Dotacje do fotowoltaiki i innych OZE w gminie Kamionka

26.06.2019 – Gmina Kamionka ogłasza nabór chętnych do programu „Czysta energia w gminie Kamionka”. Program ma na celu pozyskania dotacji do montażu instalacji odnawialnych źródeł energii.

Dotacje do fotowoltaiki w gminie Dębowa Kłoda

24.06.2019 – Gmina Dębowa Kłoda planuje pozyskać dofinansowanie do zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii: instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, oraz kotłów na biomasę.

Dotacje do instalacji fotowoltaicznych w gminie Wohyń

23.06.2019 – W Wohyniu, woj. lubelskie, odbędzie się spotkanie na temat możliwości pozyskania dotacji do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych.