Zadzwoń 505 131 352

Ulga podatkowa na instalacje fotowoltaiczne w 2019 roku

24 stycznia 2019

Dnia 1 stycznia 2019 r. weszło w życie nowe rozporządzenie zakładające wprowadzenie ulgi podatkowej na zakup materiałów, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją do których wliczają się również instalacje fotowoltaiczne.

Dzięki temu rozporządzeniu od 2019 roku wydatki poniesione na montaż „ogniw fotowoltaicznych wraz z osprzętem” będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z tą ustawą podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na montaż paneli fotowoltaicznych w tym budynku.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Odliczeniu nie będą podlegać wydatki w części, w jakiej zostały sfinansowane ze środków NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika będzie podlegać odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Treść ustawy znajduje się w linku poniżej:

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

 

Inne aktualności

Dotacje do paneli fotowoltaicznych w gminie Słupsk

29.01.2019 – W gminie Słupsk będzie można uzyskać dotacje do odnawialnych źródeł energii w ramach programu „Instalacje OZE w Gminie Słupsk”. Wnioski o dotacje można składać od 1 lutego. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Dofinansowanie do OZE dla firm w województwie pomorskim

28.12.2018 – Pomorski Fundusz Pożyczkowy pozyskał dofinansowanie w wysokości 60 milionów złotych na na wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Dotacje do fotowoltaiki w gminie Nowa Ruda

21.12.2018 – Gmina Nowa Ruda planuje pozyskać dofinansowanie do wymiany pieców opalanych paliwem stałym. W ramach projektu przewiduje się dotacje do montażu instalacji fotowoltaicznych.

Dotacje do fotowoltaiki w zachodniopomorskim

7.12.2018 – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Szczecinie wznowił program naboru wniosków dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, w ramach którego będzie można uzyskać dotacje do zakupu odnawialnych źródeł energii w tym instalacji fotowoltaicznych.