Zadzwoń 505 131 352

Ulice z paneli słonecznych?

15 czerwca 2016

Ścieżka rowerowa z paneli słonecznych w Krommenie

Holenderskie miasto Krommenie, leżące na północ od Amsterdamu posiada 70-metrową ścieżkę rowerową wykonaną z modułów fotowoltaicznych. Oddano ją do użytku w 2014 roku a do listopada 2015 ścieżka "wyprodukowała" 9.800 kWh co z grubsza odpowiada rocznemu zużyciu energii w trzech gospodarstwach domowych.

Taki rezultat pozytywnie zaskoczył badaczy, którzy oczekiwali gorszego wyniku biorąc pod uwagę zabrudzenie ścieżki oraz cień rzucany przez jeżdżących rowerzystów.

Typowe uzyski z technologi wykonanej przez SolaRoad to 70kWh z metra kwadratowego rocznie (dla porównania typowy moduł zainstalowany na dachu wytwarza ok. 140 kWh rocznie). Producent ocenia żywotność "elektrycznej" ścieżki na 20 lat.

Podobne projekty na świecie

Tymczasem na początku bieżącego roku francuski rząd ogłosił iż w przeciągu pięciu najbliższych lat zamierza wybudować 1.000 km drogi pokrytej panelami fotowoltaicznymi. Celem ma być dostarczenie prądu do pięciu milionów mieszkańców.

Kolejne kraje również przymierzają się do realizacji podobnych pomysłów: w Niemczech firma Solmove a w USA firma Solar Roadways pracują nad tą prototypową technologią.

Inne aktualności

Dotacje do fotowoltaiki w gminie Świecie

23.02.2020 – Gmina Świecie planuje pozyskać finansowanie na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Dofinansowaniu mają podlegać mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.

Wizyta portalu trojmiasto.pl w Baltic-Energy

11.02.2020 Przed kilkoma dniami mieliśmy przyjemność gościć u siebie przedstawicieli portalu trojmiasto.pl.

Dotacje do fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

31.01.2020 – NFOŚiGW uruchamia program Słoneczne Dachy zakładający przyznawanie spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym niskooprocentowanych pożyczek na instalacje fotowoltaiczne.

Dotacje do fotowoltaiki w 2020 roku – programy Mój Prąd oraz Czyste Powietrze

26.01.2020 – Mój Prąd i Czyste powietrze to programy wspierające domową fotowoltaikę, których jednak nie można łączyć. Ile wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki złożono dotychczas i ile pozostało jeszcze pieniędzy do rozdysponowanie