Zadzwoń 505 131 352

Ulice z paneli słonecznych?

15 czerwca 2016

Ścieżka rowerowa z paneli słonecznych w Krommenie

Holenderskie miasto Krommenie, leżące na północ od Amsterdamu posiada 70-metrową ścieżkę rowerową wykonaną z modułów fotowoltaicznych. Oddano ją do użytku w 2014 roku a do listopada 2015 ścieżka "wyprodukowała" 9.800 kWh co z grubsza odpowiada rocznemu zużyciu energii w trzech gospodarstwach domowych.

Taki rezultat pozytywnie zaskoczył badaczy, którzy oczekiwali gorszego wyniku biorąc pod uwagę zabrudzenie ścieżki oraz cień rzucany przez jeżdżących rowerzystów.

Typowe uzyski z technologi wykonanej przez SolaRoad to 70kWh z metra kwadratowego rocznie (dla porównania typowy moduł zainstalowany na dachu wytwarza ok. 140 kWh rocznie). Producent ocenia żywotność "elektrycznej" ścieżki na 20 lat.

Podobne projekty na świecie

Tymczasem na początku bieżącego roku francuski rząd ogłosił iż w przeciągu pięciu najbliższych lat zamierza wybudować 1.000 km drogi pokrytej panelami fotowoltaicznymi. Celem ma być dostarczenie prądu do pięciu milionów mieszkańców.

Kolejne kraje również przymierzają się do realizacji podobnych pomysłów: w Niemczech firma Solmove a w USA firma Solar Roadways pracują nad tą prototypową technologią.

Inne aktualności

Mój prąd – 5.000 zł dotacji do instalacji fotowoltaicznej

7.08.2019 – W ramach programu „Mój prąd” osoby fizyczne mają otrzymać dotacje w wysokości do 50% wartości instalacji fotowoltaicznej, nie więcej jednak niż 5.000 zł. Program obejmie instalacje o mocach od 2 do 10 kW.

Dotacje do fotowoltaiki i innych OZE w gminie Kamionka

26.06.2019 – Gmina Kamionka ogłasza nabór chętnych do programu „Czysta energia w gminie Kamionka”. Program ma na celu pozyskania dotacji do montażu instalacji odnawialnych źródeł energii.

Dotacje do fotowoltaiki w gminie Dębowa Kłoda

24.06.2019 – Gmina Dębowa Kłoda planuje pozyskać dofinansowanie do zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii: instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, oraz kotłów na biomasę.

Dotacje do instalacji fotowoltaicznych w gminie Wohyń

23.06.2019 – W Wohyniu, woj. lubelskie, odbędzie się spotkanie na temat możliwości pozyskania dotacji do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych.