Zadzwoń 570 943 392

Co to jest falownik do instalacji fotowoltaicznych i jak działa

Inwerter solarny - co to jest i jak działa?

Autor: Ryszard

Utworzony: 29 lutego 2016

Inwertery solarne, zwane inaczej falownikami fotowoltaicznymi stanowią część systemu fotowoltaicznego, która umożliwia zamianę energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną dającą się zastosować w gospodarstwie domowym. Panele PV na dachach  domów prywatnych i firm są zbudowane z małych grup półprzewodników, które oddziałują na promieniowanie słoneczne uwalniając elektrony. Te wolne elektrony mogą się przemieszczać po obwodzie elektrycznym, nie mogą być jednak zastosowane do zasilania większości urządzeń dopóki nie przejdą przez falownik solarny. Ogniwa fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne w prąd stały. Inwerter fotowoltaiczny zamienia ten prąd stały na prąd zmienny, który można wykorzystać w gospodarstwie domowym.

Powodem, dla którego inwertery solarne są konieczne, jest różnica w sposobie działania pomiędzy prądem stałym a zmiennym. W przypadku prądu stałego, płynie on tylko w jednym kierunku. Natomiast prąd zmienny płynie w dwóch kierunkach. W Polsce sieć elektroenergetyczna jest zasilana prądem zmiennym, stąd urządzenia w gospodarstwie domowym również potrzebują prądu zmiennego.

Systemy fotowoltaiczne są czyste, bezpieczne oraz solidne, ponieważ panele solarne przetwarzają odnawialną energię słońca bez konieczności poruszania częściami mechanicznymi, oraz nie zanieczyszczając środowiska. Inwertery solarne w systemach fotowoltaicznych umożliwiają ujarzmienie energii promieniowania słonecznego, przekształcając energię elektryczną zgromadzoną w modułach fotowoltaicznych na prąd zmienny, który może być zastosowany w domu.

 

inwerter solarny Solaredge
inwerter solarny Solaredge

Występują trzy rodzaje inwerterów solarnych do instalacji fotowoltaicznych, w zależności od jej rodzaju. Inwertery solarne wyspowe tzw. off-grid, stosowane w instalacjach nie podłączonych do sieci elektroenergetycznej (np. działka letniskowa), zasilają one bezpośrednio urządzenia elektryczne w domu. Inwertery fotowoltaiczne sieciowe tzw. on-grid, umożliwiają współpracę z siecią elektroenergetyczną – nadwyżka energii jest przesyłana do sieci, oraz inwertery hybrydowe pełniące obie funkcje.

W większości instalacji występują inwertery fotowoltaiczne łańcuchowe lub ich odmiana z optymalizatorami. Na świecie stosowane są jeszcze mikroinwertery, które ze względu na wysoką cenę są w Polsce praktycznie nie spotykane. Inwertery solarne łańcuchowe przekształcają prąd elektryczny z przyłączonego do nich łańcucha modułów, natomiast wyposażone w optymalizatory uniezależniają pracę poszczególnych paneli w łańcuchu od siebie, tym samym zwiększając uzyskiwaną ilość energii. Nie ma jednego rodzaju inwertera do paneli fotowoltaicznych odpowiedniego dla wszystkich zastosowań, i dlatego powinno się je dobierać indywidualnie dla każdego zastosowania.

 

Powrót do pytań i odpowiedzi

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas: 58 352 35 07