Zadzwoń 570 943 392

Co to jest net-metering

Co to jest net-metering i dlaczego jest tak ważny

Autor: Ryszard

Aktualizacja: 12 sierpnia 2016

Net-metering to rodzaj umowy w ramach której, właściciele instalacji fotowoltaicznych są rozliczani za energię elektryczną wytwarzaną przez ich panele fotowoltaiczne i wysyłaną do sieci. Na przykład, jeśli Twoje panele wyprodukują 10 kilowatogodzin (kWh) i prześlą je do sieci w czasie gdy jesteś w pracy w ciągu dnia, wówczas po powrocie do domu możesz odebrać i wykorzystać w nocy te 10 kWh energii elektrycznej a Twój rachunek za energię wyniósłby 0 zł.

jak działa instalacja fotowoltaiczna

Powyższy przykład dotyczy pełnego net-meteringu. W Polsce wprowadzono wersję zmodyfikowaną o tzw. system opustów:

- 0,8 dla instalacji o mocy do 10 kW (posługując się powyższym przykładem odbieramy z sieci 8 kWh),

- 0,7 dla instalacji o mocy powyżej 10 kW (odbieramy z sieci 7 kWh).

Generalnie, net-metering jest tym, o czym mówią ludzie stwierdzając, że panele powodują, że licznik kręci się do tyłu. Jest to bardzo prosta koncepcja i zdecydowanie najważniejsza zasada sprawiająca, że fotowoltaika jest opłacalna w dłuższym terminie.

Dlaczego net-metering jest tak ważny?

Net-metering został w Polsce wprowadzony ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii 1 lipca 2016 roku. Ze względu na to, że ludzie są na ogół w ciągu dnia poza domem, w czasie gdy panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, większość tej energii jest wykorzystywana przez kogoś innego niż użytkownik instalacji fotowoltaicznej. Przed wprowadzeniem net-meteringu, nadwyżka energii elektrycznej z instalacji była przesyłana do sieci po tzw. cenie hurtowej wynoszącej ok 15 gr/kWh.

Tak więc net-metering czyni fotowoltaikę opłacalną i umożliwia jej właścicielom korzystanie zarówno ze słonecznych dni jak i słonecznych miesięcy, gdy ich panele produkują więcej energii niż są w stanie wykorzystać. Powstaje wówczas dodatnie saldo u operatora sieci (np. w Enerdze), które zostanie wykorzystane gdy słońce nie świeci.

Jakie są korzyści z net-meteringu?

Korzyści z net-meteringu wydają się dotyczyć jedynie właścicieli instalacji fotowoltaicznych, ale to nie jest całkiem prawda. Posiadacze takich mikro-elektrowni otrzymują za swój prąd ceny zbliżone do rynkowych (po potrąceniu opustu), w przeciwieństwie do tradycyjnych elektrowni, które sprzedają wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną po stawkach hurtowych. Jednakże prąd z mikro-instalacji na dachu jest na ogół wykorzystywany lokalnie, zmniejszając obciążenie infrastruktury przesyłowej, która w przeciwnym wypadku służy do przesyłu prąd wytworzonego z paliw kopalnych czasami na odległości setek kilometrów.

Panele fotowoltaiczne są umieszczane na dachach istniejących budynków, w których odbywa się wykorzystanie wytworzonej energii, zmniejszając popyt w godzinach szczytu oraz zapobiegając kosztownym inwestycjom w infrastrukturę przesyłową. To jest wielka zaleta.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas: 58 352 35 07