Zadzwoń 570 943 392

Różnica pomiędzy kW vs. kWh

Jaka jest różnica pomiędzy kilowatem a kilowatogodziną (kW kontra kWh)?

Autor: Ryszard

Utworzony: 27 października 2017

kW na kWh

Czyli patrzysz na żarówkę a tam jest napisane „20 watów”. Co to znaczy? Jaka jest różnica pomiędzy kilowatem a kilowatogodziną?

Twój dostawca prądu kasuje Cię za kilowatogodziny, które wykorzystujesz. Co to jest kilowatogodzina?

Na początek, kilowat (kW) to po prostu tysiąc watów, podobnie jak megawat (MW) to milion watów. Wat jest jednostką mocy. Aby być dokładnym można powiedzieć, że to jeden dżul na sekundę. Jednak, ponieważ nikt nie używa słowa „dżul” odkąd skończył szkołę podstawową, mówimy o watach zamiast dżulach na sekundę, gdyż są napisane na żarówkach i ludzie mają wyobrażenie co to oznacza. Dla porównania, silnik w samochodzie podczas spokojnej jazdy wykorzystuje około 25.000 watów mocy, co odpowiada około 30 koniom mechanicznym.

Ale to jest samochód… energia mechaniczna. My chcemy rozmawiać o energii elektrycznej, gdyż nas interesuje energia słoneczna. W przypadku energii elektrycznej, moc wylicza się jako napięcie razy prąd. Albo 1 wat = 1 volt x 1 amper.

Dobrym sposobem myślenia o energii elektrycznej jest porównanie jej do wody. Napięcie to napieranie, albo ciśnienie, a prąd to przepływ. Jezioro z zaporami wodnymi ma mnóstwo ciśnienia (napięcie), ale nigdzie nie płynie (zero prądu) więc nie ma mocy (dużo voltów x zero amperów = zero watów). Z drugiej strony weźmy pistolet na wodę. Silny strumień (wiele amperów), ale maleńki zbiornik (niezbyt wiele voltów). Spójrzmy jeszcze na rzekę. Pełno voltów, pełno amperów, mnóstwo mocy.

Tak więc wat to energia zużywana w ciągu sekundy. Gdy włączysz 20 watową żarówkę, pochłania ona 20 dżuli w każdej sekundzie (co ciekawe, zwykła świeczka ma moc 1 wata). Czyli co to jest watogodzina (wH)? Nie bądź zdziwiony, gdy w mass-mediach zobaczysz pomieszane wartości watów i watogodzin. Te dwa wyrażenia są często mylone.

Waty na godzinę nie mają większego sensu, ponieważ to już jest pomiar dżuli na sekundę. Czy dżul na sekundę na godzinę ma sens? Nie. Watogodzina jest tym co Twój dostawca prądu stosuje aby Cię skasować, i jednocześnie jest sposobem na usunięcie zwrotu „na sekundę” z watów. Nazywamy to watogodziną ponieważ nikt nie wie czym do licha jest dżul.

Spróbuj myśleć o watach jak o prędkości z jaką biegniesz a watogodziny jak o dystansie, który przebiegasz. Jedna kilowatogodzina to ilość energii odpowiadająca mocy jednego kilowata (1 kW) biegu przez godzinę. Gdy zostawisz zapaloną 20 watową żarówkę przez godzinę, zużyłeś 20 watogodzin.

Twój rachunek za prąd jest wyrażony w kilowatogodzinach, tak więc dostaniesz rachunek za 0,02 kWh pomnożony razy stawkę za kWh. Oznacza to, że jeśli będziesz włączał 20 watową żarówkę codziennie na godzinę, przez 30 dni oraz, że stawka za kWh wynosi 0,60 zł/kWh, rachunek będzie opiewał na 0,02 kWh x 30 dni x 0,60 zł zł/kWh, czyli 0,36 zł.

Nieco może przydługi ten wywód, ale mam nadzieję, że pomocny.

Powrót do pytań i odpowiedzi

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas: 58 352 35 07