Zadzwoń 570 943 392

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna

 

Elementy instalacji fotowoltaicznej

Autor: Ryszard

Utworzony: 10 grudnia 2015

System fotowoltaiczny to nie tylko zestaw paneli fotowoltaicznych na dachu - jest wiele innych elementów, które mogą wpłynąć na to, jak będzie funkcjonował system i jaki będzie jego koszt. Na te komponenty składają się:

- panele (moduły) fotowoltaiczne,

- system montażowy służący do przymocowania paneli do dachu,

- falownik, inaczej zwany inwerterem,

- licznik dwukierunkowy,

- system do monitoringu instalacji fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne są sercem instalacji. Współczesne moduły fotowoltaiczne pochodzące od renomowanych producentów są wysokiej jakości, bardzo wydajnymi produktami, zaprojektowanymi tak, aby wytwarzać energię elektryczną przez dekady. Typowy moduł powinien mieć moc od 270 W do 320 W i ważyć 19 - 21 kg.

komponenty instalacji fotowoltaicznej
panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe

Po lewej stronie na zdjęciu panele monokrystaliczne, a po prawej cienkowarstwowe

Powyższa informacja odnosi się do tradycyjnych modułów krystalicznych, które są od dekad standardem w branży fotowoltaicznej. Być może słyszałeś o panelach cienkowarstwowych i o tym jak są tanie w porównaniu do tradycyjnych. Poniżej przedstawiamy kilka faktów na temat jednych i drugich, abyś mógł lepiej zrozumieć różnice:

Krzemowe

  • Technologia opiera się na krzemie, podobnie jak części dla elektroniki. Ceny krzemu raz są wyższe a innym razem niższe, ale ceny paneli spadają od lat z powodu skali produkcji oraz postępów technologii.
  • Jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj paneli fotowoltaicznych. Dekady po wprowadzeniu na rynek modułów cienkowarstwowych, najnowsze produkty nadal są wykonywane na bazie krzemu (n.p. dachówki Tesli),
  • Są najbardziej wydajne. Innymi słowy, przekształcają więcej energii promieniowania słonecznego na prąd niż panele cienkowarstwowe,
  • Cena za panel jest wyższa, ale już niekoniecznie cena za wytworzoną kilowatogodzinę,
  • W znakomitej większości przypadków są dostępne dostępne w kształcie prostokątów.

Cienkowarstwowe

  • Panele cienkowarstwowe mogą być wykonane z różnych elementów chemicznych, w tym tellurka kadmu (CdTe), mieszaniny miedzi, indu, galu i selenu (CIGS), czy krzemu amorficznego (a-Si). Ponieważ kadm jest toksyczny, producenci modułów cienkowarstwowych oferują ich bezpłatny recykling,
  • Ponieważ kadm jest tani, panele cienkowarstwowe też są tanie. Ale...
  • Nie są tak wydajne jak moduły krzemowe. Oznacza to, że potrzebujesz więcej paneli na dachu aby uzyskać tą samą moc. Jeśli więc powierzchnia na dachu jest ograniczona, panele krzemowe lepiej się sprawdzą,
  • Z drugiej strony, technologia cienkowarstwowa jest bardziej elastyczna. Panele mogą przypominać gont dachowy.
  • Ceny za cienkowarstwowe panele przypominające gont są znacznie wyższe niż za prostokątne panele. Znane jako BIPV (Building-Integrated Photovoltaic) są przeznaczone dla osób, którym nie podoba się wygląd paneli fotowoltaicznych na dachu.

 

System montażowy

Nie trzeba panikować, gdy instalatorzy wiercą otwory w Twoim dachu i wkręcają wielkie wkręty (jak na zdjęciu poniżej) w krokwie. Nie powinieneś się martwić, o ile wybrałeś odpowiednią firmę instalacyjną - pracownicy uszczelnią otwory a sama instalacja posiada gwarancję na wypadek sytuacji takich jak nieszczelność.

elementy instalacji fotowoltaicznej

Bardzo rzadko zdarza się, aby dach przeciekał w wyniku montażu paneli fotowoltaicznych. A panele można montować na praktycznie każdym rodzaju dachu: blachodachówce, blasze trapezowej, dachówce ceramicznej czy betonowej, goncie, karpiówce czy blasze na rąbek.

Wkręty stosowane podczas instalacji są dostatecznie mocne, aby utrzymać panele na dachu Twojego domu przez cały okres eksploatacji systemu fotowoltaicznego, a nawet dłużej. Same panele nie są szczególnie ciężkie. Większość przepisów dotyczy sił "unoszących". Generalnie, jest większe niebezpieczeństwo, że panele złapią wiatr jak żagiel i odlecą z dachu, niż że będą zbyt ciężkie i wpadną przez dach do domu. Jeśli są zamocowane do krokwi, to oznacza, że są połączone z konstrukcją Twojego domu a nie dachu, i nie ma obaw.

Po zamontowaniu elementów nośnych, montowane są elementy pozycjonujące i trzymające panele czyli aluminiowe listwy montażowe oraz klemy.

elementy instalacji fotowoltaicznej

Inwerter (falownik)

Moduły fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, który musi zostać przekształcony w prąd zmienny, aby mógł być wykorzystany do zasilania urządzeń w domu albo firmie. To przekształcenie odbywa się w falowniku.

elementy instalacji fotowoltaicznej

Najpopularniejszym rodzajem inwerterów są inwertery łańcuchowe. Prąd z całego łańcucha (albo łańcuchów) paneli fotowoltaicznych jest przesyłany do wielkiego pudła montowanego na wewnętrznej ścianie domu. Inwertery zazwyczaj wytrzymują przynajmniej 10 do 15 lat (panele przynajmniej 25 lat). Jeśli falownik zawiedzie, cały system fotowoltaiczny przestaje pracować.

Licznik dwukierunkowy

fotowoltaika licznik dwukierunkowy

Po zamontowaniu systemu fotowoltaicznego, operator sieci musi mieć możliwość pomiaru zarówno energii pobranej jak i przesłanej do sieci. W Polsce odbywa się to na zasadzie zgłoszenia (instalacje o mocy do 40 kW) i wymiana następuje na koszt operatora sieci.

System monitoringu

System monitoringu służy do pomiaru wydajności instalacji fotowoltaicznej. Dostęp do niego uzyskuje się najczęściej poprzez internet. Dzięki monitoringowi można uzyskać informacje o mocy z jaką instalacja pracuje albo pracowała (dobre systemy gromadzą dane przez 25 lat), oraz można te dane porównać z warunkami pogodowymi.

komponenty instalacji fotowoltaicznej

 

Powrót do pytań i odpowiedzi

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas: 58 352 35 07